Böcek ilaçlama Hangi Mevsimde Yapılmalıdır ?

Her mevsim ve her aya göre böceklerin çoğalma ve görülme olasılıklarına göre ilaçlama yapılmalıdır. Böcek ilaçlamaları keyfi olarak yapılamaz hepsinin bir dönemi ve zamanı vardır. Bazı böcekler ise her mevsim ve her zaman başınıza sorun olarak çıkabilmektedirler. Örneğin Hamam böceği ve kalorifer böceği hemen hemen bütün mevsimlerde ortaya çıkmaktadır.

Sivrisinek böceği dah çok bahar ve yaz aylarında etkisini gösterir.Mart – Eylül ayları arasında sivrisinek ilaçlamaları yapılmaktadır.Karasinek de sivrisinek gibi yaz ve bahar aylarında daha çok yumurtlama yaparak çoğalırlar. Karasinek ilaçlaması yapılması için en ideal dönem şubat ve mart aylarıdır. İkinci dönem ilaçlama ise temmuz ve ağustos aylarında olabilir.

Örümcek çoğuk havayı sevmez bu yüzden aralık, ocak ve şubat hariç bütün aylarda örümcek böceği görülebilir ve her mevsim örümcek için böcek ilaçlama yapılabilir.

Fare haşeresi ise kış aylarını daha çok sever yazın pek ortalıklarda olmazlar. Nisan,mayıs,haziran,temmuz ve ağustos aylarında fare ilaçlamasına gerek yoktur. Daha çok kasım aralık ve ocak aylarında fare sıkıntısı ortaya çıkar.

Pire kış aylarında hemen hemen hiç görülmez. Yazın belirli aylarında pire böceği ortaya çıkar. Haziran ,temmuz,ağustos ve eylül en çok pire böcek ilaçlaması yapılan zamanladır.

Bir önceki yazımız olan Evimizi ilaçlamaya nasıl hazırlamalıyız? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.