Evlerdeki Tahtakurularından Nasıl Kurtuluruz

Esenyurt ilaçlama olarak evlerde en çok ilaçlama yaptığımız böcek türleri arasında Tahtakuruları  vardır.Tahtakuruları  evlerimize her hangi bir eşya çıkışı veya eşya girişiyle girebilmektedirler.Bir eve girebilcek olan bir dolap,çek yat ile rahatlıkla evlerimize tahtakurularını getirmemiz mümkündür.Tahtakuruları  genellikle yatak odalarımızda kan emdikleri için çet yatlarda,yatakların ahşap kısımlarında,karyolalarda yuvalanırlar ve hızlı bir şekilde ürerler.Tahtakuruları kan emen böcek türleri olduğundan dolayı kan çeşitli hastalık ve virüsleri insanlara bulaştıra bilmektedirler..

Tahtakurularının yumurtalarını gözle görmek oldukça zordur. Yaygın tahtakurusu istilasının nedenlerinden birisi de budur. Erişkin tahtakuruları kırmızı, oval yapıda ve vücutları basık gözükür. 6-7 ay ve daha uzun yaşayabilirler. Tahtakuruları ilk etapta yarık çatlak, dikiş yerleri ve yatak çarşafı katlanma yerleri, somya kenarları, yatak altları, döşemeler, mobilya aralarında bulunurlar. Resim çerçeveleri, soyulmuş duvar kağıtları ve tavan yüksekliklerini de içeren yarık ve çatlaklarda yuva yaparlar. Nüfus arttıkça, evlerin geri kalan kısımlarına; kapı kasa arkalarına, pencere çerçevelerine, süslemeler,perdeler, halı ve kilim kenarlarının altlarına ve duvar içlerine geçerler. Hızla istila ederler, kontrol altına alınmadığı takdirde evin içine yayılır,diğer odalar ve tüm apartmana yayılırlar. Tahtakuruları, su boruları ve elektrik hatları aracılığı ile duvar içlerinden odalara yayılır, süpürgelik altlarına sürünür ve yan odadaki duvar açıklığından gelir. Ciddi tahtakurusu istilası olan odalarda kuvvetli bir koku hissedilebilir.

Tahtukurları ısırırlar ve ısırdıkları yerlerde kırmızı mor şişlik oluştururlar.Tahkurularının üzerlerini basıp ezdiğiniz zaman çok pis bir koku yayar ve böyle hemen tahta kurusu olduğunu anlayabilirsiniz.Tahtakuruları ile ferdi mücadele çok zor ve zahmet isteyen bir iştir.Bu böcek türleri ilaçlara karşı metobolizması en dayanıklı böcek türlerinden biridir.Bu sebeple Tahtakuruları  ile mücadele mutlaka profesyonel bir ilaçlama şirketinden destek alınmasında fayda vardır.