Fare İlaçlaması Nasıl Yapılır?

Fare hem otçul hem de etçil beslenen bir canlı olarak, ortamda bulduğu her türlü besini yer. İnsanlara maddi manevi zarar veren fare, tarlalarda ekinlerin kök ve tohumlarını yer. Evlerde ise insanların besinlerine ortak olur, taşıdıkları mikroplarla hastalık bulaştırır ve eşyaları kemirerek zarar verirler. Fare uyku halinde iken insanlara yaklaşıp, ağzından salgıladığı narkoz etkisi yaratan tükürüğü ile kulak, dudak ve parmakları uyuşturup kemirir.

Çok eski çağlardan beri insanlar fare ile mücadelede çeşitli yöntemler uygulamışlardır. Çok hızlı hareket eden ve çok hızlı üreyen bu canlı ile mücadele kolay değildir ve kişisel çabalar yeterli olmaz. Yasal çalışan ilaçlama şirketlerinden yardım alabilirsiniz.

Fare ilaçlaması nasıl yapılır?

1-     Fare ilaçlaması için, Sağlık Bakanlığı ruhsatı ile çalışan bir ilaçlama şirketi tercih edilir.

2-     İlaçlama şirketinin ilaçları Ziraat Mühendisleri kontrolünde hazırlanmış olmasına ve insan sağlığını tehlikeye sokacak ilaçlar olmamasına dikkat edilir.

3-     Fare ilacı uygulaması yapacak personelin bu konuda eğitimli olmasına dikkat edilir.

4-     Bu yukarıda saydığımız kriterlere uygun çalışan ilaçlama şirketi fare ilaçlamasında Sıvı ilaçlama yöntemi ve Yem ilaçlama yöntemini uygulayarak bu zararlıdan kurtulmanızı sağlar.

5-     Fare ilaçlamada ilk olarak sıvı ilaçlama yöntemi uygulanır. Sıvı ilaçlama yapılacak alandaki evcil hayvanlar dışarı çıkartılır, açıkta bulunan gıda maddeleri ambalajlanır veya dolaba kaldırılır, açık pencere, kapı ve klima kapatılıp, ilaç püskürtme veya ULV yöntemi ile ilaç uygulanır. Mekan iki saat kapalı kalır. İki saat sonra mekan havalandırılarak kullanılır. Fare ilaçlamasında en etkili yöntem olup zararlıdan en hızlı şekilde kurtulmanızı sağlar.

6-     Sıvı ilaçlama sonrasında farenin dışarıdan tekrar gelmesini önlemek amacı ile yem ilaçlama yöntemi uygulanır. Yem ilaçlama küçük mum bloklar halindedir. İlaçlama yapan personel tarafından zararlının girebileceği yerlere gizlenir. Alan çok büyük ise istasyon denilen kutuların içine yerleştirilen mum blok halinde ki yem ilaç belirli mesafelerle bırakılır ve düzenli aralıklarla kontrolleri yapılır.

Fare ilaçlaması için, Sağlık Bakanlığı ruhsatlı yasal çalışan ilaçlama şirketimizi 7 Gün 24 Saat arayabilir, istediğiniz gün ve saatte fare ilaçlaması yaptırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Fare İlaçlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.