Mail: ilaclama@esenyurtbocekilaclama.org-7/24 İLETİŞİM=>0532 600 06 30

Haşere İlaçlamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Haşere kavramı biraz böcek kavramı ile özdeş gibidir. Dolayısı ile hangi canlı ile nasıl mücadele edilmesi gerektiğini tam olarak açıklamayabilir. Haşereleri sınıfl ırmak, doğru tanımlamak haşere ilaçlama da belirleyici olabilir. Öncelikle neyle mücadele edeceğiz onu kesin olarak bilmemiz gerekir. Zira yılana da haşere deniyor, pireye de haşere deniyor, fareye de haşere deniyor, tırtıllara da haşere deniyor. Doğru anlamak ve doğru tanımlamak için haşereleri sınıfl ırmak gerekir.
1-Yürüyen haşere.
2-Kemirgen haşere.
3-Uçan Haşere.
Aradığımız haşere ilaçlama yürüyen haşereye karşımı, kemirgen haşereye karşı mı, uçan haşereye karşımı ondan emin olmalıyız. Ziraat mühendisi veya mesleğinde uzman eğitimli bir yetkili haşere ilaçlamanın neye karşı yapılacağını görmek, bilmek, incelemek zorunda ve sonrasında haşere ilaçlamanın ilacını, miktarını, zamanını belirleyebilirsin. Bu tespit doğru yapılmaz ise ilaçlamadan da sonuç alınmaz. Etkili ilaçlama, hedeflenen haşereye karşı etkili olduğu zaman ve mek a yapılmak durumundadır. Bunu da ancak bir uzman belirleyebilir. Yılana karşı fare zehri kullanmak saçmalık olabilir. İstenmeyen sonuçlarda doğurabilir.

Haşere İlaçlama Firmalarına Dikkat:

Bir dönem Avrupa’da veba dan ölen binlerce insan kaybı vardır. Bu işin ciddiyeti ve kaybı budur. Önemsenmediğinde durum vahim olmaktadır. Kimi haşere ilaçlama firmaları yasal değil kors ır. İşlerini önemsemezler. Bakanlık onaylı ilaç kullanmazlar. Uğun var yarın yokturlar. Bazen sadece sezonluk çalışırlar. Bünyelerinde ziraat mühendisi çalıştırmazlar. Eğitimli ve uzman elemanları yoktur. Kull ıkları ilaçlarda genelde yasal olmayan kendi yaptıkları ilaçlardır. Bunların kull ıklarına da ilaç denmez aslında. Bu tür korsan firmalara karşı bilinçli olmak önemlidir. Zira yanlış ilaçlama, haşerelerin artışını ve verdikleri zarar hızl ırmaktadır. Örneğin yanlış ilaçlama sonucu sivri sineklerin ilaçlara karşı evrim geçirdiği ve dayanıklılık kaz ığı gözlemlenen bir durumdur. Yanlış haşere ilaçlama sadece haşereye karşı değil insan ve doğaya karşı da bir tür zarar, ziyan ve tahribattır.
Haşere ilaçlama firmasının gerekli tüm belgeleri, bakanlık onaylı evrakları görünür bir yerde olmalıdır. Firmanın oda kayıt belgesi yine vergi levhası görünür olmalıdır. Firma bünyesinde çalışan ziraat mühendisinin çalışma belgesi de görünür olmalıdır. Kull ığı tüm ilaçlar yasal ve bakanlık onaylı ilaçlar olmalıdır. Yurttaş yasal, profesyonel, uzman bir firma ve bakanlık onaylı ilaç kull ığından emin olmadan asla haşere ilaçlama işine yönelmemelidir.

Haşere İlaçlama Fiyatı Dikkat:

Oda kaydı, vergi levhası, ziraat mühendisi, uzman ekibi olan ve bakanlık onaylı ilaç kullanan firmaların haşere ilaçlama fiyatı genel olarak bir birine çok, çok yakındır veya aynıdır. Ucuz haşere ilaçlama diye bir kavram duyulduğunda şüphe edilmelidir. Ucuz haşere ilaçlama ancak, yasal yükümlülükten, yasal ilaçtan kaçma, vat aşı dol ırma, yalan ve dolan ile mümkündür. Ucuzluk ancak ilaçtan çalma, personelden çalma ve yurttaşı dol ırma ile mümkündür. Haşere ilaçlama da ucuzluk hem dol ırma hem de doğaya verilen zarardır.
Haşere ilaçlama fiyatından emin olmak için, yasal ve bakanlık onaylı ilaç kullanan birkaç firmadan teklif alarak kolayca öğrenilebilinir.

Back to Top
swqsq