Örümceklerin Zararları

Örümcek, dört çift bacağa sahip, kaynaşmış başla göğüs, karın ince bir bel ile göğüs kısmına bağlanmış, bir çift zehir çengeline sahip, dünyanın her yerinde bulunan, ömrü 1-2 yıl olan, zehirli böcektir. Boyları türlerine göre değişen örümcekler, böceklerle beslenirler. Örümcekler avını yakalamak için genellikle ağ kurarlar. Yakaladıkları avı zehir çengellerinden salgılanan zehir ile felç edip, sindirim sıvısı salgılayarak avını eritip, oluşan sıvıyı emerek beslenirler. Karanlık ve loş alanlarda yuvalanan örümceğin zararları oldukça fazladır.

Zehirli böcekler olan örümcekler, insanları sokarak zarar verirler. Genellikle el, yüz, boyun, kol ve omuzdan sokan örümcekler, soktuğu deride iki tane delik açmaktadır. Örümcek sokmasında, yanma, ağrı, kaşınma, şişlik, bitkinlik, nabız artması ve soğuk terleme gibi zehirlenme belirtileri görülür. İnsanlarda hafıza kaybına yol açan örümcek sokması tedavi edilmediği takdirde ölümlere varan sonuçlara yol açmaktadır. Son derece saldırgan olan örümceğin zararları, gıdaların ve eşyaların üzerinde dolaşarak mikrop bulaştırmalarıdır. Evlerin içinde ağ örerek, çirkin görüntüler oluşturan örümcekler, ağları bozulduğunda sinirlenip, saldırganlaşırlar, bu nedenle örümcek ağlarına çıplak elle dokunmamak gerekir.

İnsanlara zarar veren örümceklerle mücadele de ortamın temizliğine dikkat edilmelidir. Ortamda bulunan böcek ve sinekler, örümcekler için ziyafet anlamına geldiği için, ortamın diğer böceklerden de arındırılması gerekmektedir. Örümceğin zararlarından kurtulmak için ilaçlama şirketimizi istediğiniz zaman arayıp, etkili, güvenli, kaliteli ve %100 garantili örümcek ilaçlama uygulaması yaptırabilirsiniz.